Migranti a naše zkouška z dospělosti

 Uprchlíci, jinak také migranti, znamenají pro Evropu a potažmo i celou západní civilizaci zásadní zlom. Na tom se asi shodnou jak jejich příznivci, tak zarytí odpůrci. Otázkou zůstává, co tento zlom naší civilizaci a nám samotným vlastně přinese?

 Hrát si na proroka nedovolím a pokoušet se o nějaký hluboký politický, nebo ekonomický názor jakbysmet. Nicméně nějaký lidský, možná i občanský názor mám, a tak bych se o něj rád touto cestou podělil.

 Podle mě si o rozuzlení celé nastalé situace rozhodneme jen my sami, Evropané. Žádní migranti, Putinové, ani fanatičtí muslimové v tom nebudou hrát takovou roli, jako my. Celá migrační krize na mě totiž působí trochu jako zkouška z dospělosti, kterou se právě chystá složit třída jménem Evropská unie, a mezi nimi i jedna menší přidrzlá žačka, jménem Česká republika.

 A jak to tak u zkoušek bývá, všichni se na ní musí připravit. Společně si tedy celá EU rekapituluje dějiny a již známé informace. K tomu vstřebává nové vjemy, snaží se najít nová řešení a zároveň na sebe nechává působit střídavě zkouškovou paniku, posléze euforický klid a pak zase paniku a chaos, přičemž pomyslný den D se neustále blíží.

 Ze školy víme, že důležitější než obsah učiva, se kterým se máme u zkoušky střetnout, je vždycky osobní připravenost, vnitřní klid, nadhled, pověstná špetka štěstí a vyvarování se zbytečných rozepří a konfliktů v rámci třídy. Všem jde přeci o to samé, o osobní blahobyt a mír. A proto jsem přesvědčený, že bychom stejně měli postupovat i v rámci migrační krize.

 Řešit hádky na poli EU, je pro nás, běžné Čechy neangažované v politice, trochu ztráta času. Nicméně začít u sebe, v naší zemi můžeme hned teď. Na mysli mám především uklidnit vášně obou dvou znepřátelených táborů, které vznikly při první přímé volbě českého prezidenta a od té doby nás provází snad jakýmkoliv společensko-občanským tématem. Zlost, která se line mezi příznivci prezidenta Zemana, jež jsou silně zastoupeni i v táboře odpůrců migrantů, je zcela nevídaná. O mnoho lépe na tom nejsou ale ani takzvaní Karlovci, respektive voliči knížete Schwarzenberga, mezi které se hrdě řadí mnoho umělců, inteligence a samozvaných humanistů, kteří zeširoka otevírají náruč všem příchozím migrantům.

 Podle mě podobené konflikty ústící davovými strkanicemi, hádkami v hospodách a na facebooku nemají vůbec smysl ani účinek. Jakému člověku může pomoci napsat například na stránku Jiřího Dienstbiera komentář typu: ,,Ty židovská svině, doufám, že tě budeme soudit za vlastizradu, protože šiješ do prezidenta a chceš tu ty islamistický psychouše! Pověsit!“, anebo kontra reakce, ,,Si jenom kretén, komouš, islamofobní hovado a fašista!“ Jistě mi dáte za pravdu, že tohle je opravdu marnost!

 Migrační krize se stává zkouškou z dospělosti ne kvůli migrantům a teroristům, ale právě kvůli samotným občanům Česka a potažmo i celé Evropské unie. Teď půjde o to, jak se všichni zachováme. Jestli si udržíme nejen svůj klid, ale hlavně své hodnoty a morálku.

Islámský stát nakonec padne. Při vojenském arsenálu států NATO a Ruska o tom nemůže být pochyb. Migrační vlna nakonec ustane. Ale zda budeme slepě přijímat každého, jako to chtěla naivně Angela Merkelová, čímž stále nedospělé Evropě způsobila nedozírné škody, když ne faktické, tak politické, nebo budeme naopak jednat jako při odsunu němců po druhé světové válce, je už jen na nás. Obě cesty vedou nejspíš k rozpadu unie a možná i Evropy jako takové a to by byl bohužel takový malý západní Exodus.   

 Vyhnout se tomu dá tím, že všichni budeme spolupracovat, vyhodnocovat, debatovat, částečně přijímat, zároveň obezřetně odmítat a k tomu pilně pracovat na opevnění vnějších hranic unie, pomáhat na místě vzniku problémů a současně odbourávat vnitřní problémy ať už na státní, nebo celoevropské úrovni. Jedině tak můžeme zkoušku zvládnout. To je můj laický názor.

 Závěrem bych jen rád zmínil, že jsem byl voličem Karla Schwarzenberga a TOP 09 a popravdě nerozumím tomu, že ještě dnes někdo může obdivovat prezidenta Zemana, který sice může někomu názorově vyhovovat, ale rozděluje národ snad nejvíc ze všech prezidentů v historii ČR a s potutelným úsměvem na tváři probouzí v lidech jen samou zášť a zlobu. Na druhou stranu, nepotřebuji nikomu s opačným názorem nadávat a označovat ho jakýmkoliv hanlivým titulem. Nicméně na pivo bych asi s takovým člověkem nešel.

 Děkuji za pozornost

 MB